Co jeść przy Hashimoto

Osoby cierpiące na Hashimoto często zwracają uwagę na swoją dietę, ponieważ odżywianie może mieć istotny wpływ na samopoczucie i kontrolę objawów tej choroby. Warto zrozumieć, jakie produkty mogą być korzystne, a które należy ograniczyć lub unikać w diecie przy Hashimoto.

Dieta bogata w składniki odżywcze

W przypadku Hashimoto dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie tarczycy i ogólny stan organizmu. Ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość witamin, minerałów oraz zdrowych tłuszczów.

Składniki do uwzględnienia w diecie:

 • Żywność bogata w jod: Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, dlatego warto spożywać produkty takie jak ryby morskie, wodorosty oraz jodowane sól.
 • Produkty bogate w selen: Selenium jest ważnym pierwiastkiem śladowym wspierającym funkcjonowanie tarczycy. Źródła selenu to np. orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, jajka i mięso.
 • Warzywa krzyżowe: Brokuły, kapusta, kalafior – zawierają związki siarki, które mogą wspomagać detoksykację tarczycy.
 • Produkty bogate w witaminę D: Witamina D odgrywa rolę w regulacji układu immunologicznego i może mieć wpływ na stan zapalny związany z Hashimoto. Dobrym źródłem witaminy D są tłuste ryby, jaja oraz suplementy diety.
 • Żywność bogata w białko: Białko jest istotne dla utrzymania masy mięśniowej i wspierania metabolizmu, co może być szczególnie ważne dla osób z Hashimoto.

Unikaj wybranych produktów

Istnieją również produkty, które mogą pogorszyć objawy Hashimoto lub utrudniać leczenie. Warto ograniczyć spożycie tych składników, aby poprawić kontrolę nad chorobą.

Produkty do unikania:

 • Gluten: Niektórzy ludzie z Hashimoto mają nietolerancję glutenu lub celiakię, co może prowadzić do nasilenia objawów choroby. Warto rozważyć ograniczenie glutenu lub jego wyeliminowanie z diety.
 • Soja: Soja zawiera związki zwane fitoestrogenami, które mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy. Osoby z Hashimoto mogą rozważyć ograniczenie spożycia soi.
 • Produkty mleczne: Niektórzy ludzie z Hashimoto mogą mieć nietolerancję laktozy lub uczulenie na białka mleka krowiego, co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Warto eksperymentować z alternatywami dla produktów mlecznych.
 • Produkty wysoko przetworzone: Żywność wysoko przetworzona, bogata w cukry i sztuczne dodatki, może prowadzić do stanu zapalnego organizmu i pogorszenia objawów Hashimoto.

Pamiętaj, że każda osoba z Hashimoto może reagować inaczej na różne składniki diety. Ważne jest monitorowanie własnych reakcji i dostosowywanie diety pod indywidualne potrzeby.

Dieta odgrywa istotną rolę w zarządzaniu Hashimoto. Wybierając odpowiednie produkty spożywcze i unikając tych, które mogą pogorszyć objawy choroby, możesz poprawić swoje samopoczucie i kontrolę nad tarczycą. Pamiętaj o regularnym monitorowaniu swojej diety i konsultacji z lekarzem lub dietetykiem w celu optymalnego zarządzania Hashimoto.

Rola suplementacji

Suplementacja może być istotnym elementem diety osób z Hashimoto, zwłaszcza jeśli występują niedobory składników odżywczych. Niektóre substancje mogą być trudne do uzyskania tylko z pożywienia, dlatego warto rozważyć suplementację pod nadzorem lekarza lub specjalisty od żywienia.

Popularne suplementy dla osób z Hashimoto:

Składnik Możliwe korzyści Źródła
Witamina B12 Pomoc w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego i energii Jaja, mięso, wątroba, suplementy
Omega-3 Redukcja stanu zapalnego, wsparcie dla zdrowego serca Tłuste ryby, olej lniany, suplementy
Probiotyki Poprawa zdrowia jelitowego i układu odpornościowego Kefir, jogurt naturalny, suplementy
Witamina A Wspomaganie funkcji immunologicznych i wzrokowych Marchew, słodkie ziemniaki, wątroba, suplementy

Znaczenie regularnych badań

Osoby z Hashimoto powinny regularnie monitorować poziom hormonów tarczycy oraz inne wskaźniki zdrowia. Regularne badania pozwalają wychwycić ewentualne zmiany w czasie i dostosować leczenie oraz dietę odpowiednio.

Typowe badania zalecane dla osób z Hashimoto:

 • Badanie poziomu hormonów tarczycy (TSH, T3, T4)
 • Badanie przeciwciał anty-TPO i anty-TG
 • Ocena poziomu witamin i minerałów (np. witaminy D, B12, żelazo)
 • Ocena stanu zapalnego (np. CRP)

Zobacz także:

Photo of author

Grzegorz

Dodaj komentarz